ffic

معرفی پارک آموزش ترافیک

تاریخچه
 
ايده پارك آموزش ترافيك با استفاده از خودروهاي كوچك نخستين بار توسط يك فرد آلماني فنلاندي الاصل به نام (جاكا ناپاري) ارايه شد. به همت او نخستين پارك مجهز به چراغ راهنما و تابلوهاي ترافيك و خط كشي معابر در سال 1989 ميلادي در شهر هامبورگ آلمان گشايش يافت.  در حال حاضر بيش از صدها پارك آموزش ترافيك در كشورهاي مختلف دنيا از جمله اتريش ، آلمان ، سويس ، فرانسه ، بريتانيا، لهستان ، روسيه ، پرتغال ، اسپانيا، فنلاند، هندوستان ، چين ، كره ، ژاپن و اسكاتلند و ... مورد بهره برداري قرار گرفته است . علاوه بر آموزش هاي لازم در پارك آموزشي محوطه هاي تفريحي جهت سرگرمي كودكان طراحي شده است.  در كنار محوطه هاي تفريحي ، خودروهاي كوچك برقي ،ماشين پدالي در مسيرهاي مشخصي به صورت يك يا چند دور رفت و برگشت عمل مي نمايد. اينگونه وسايل نقليه كوچك تفريحي به نام ماشين هاي گوكارت معروف هستند. كرايه دوچرخه يكي از موارد ديگري است كه در اين پارك ها انجام شده است.  دوچرخه در اندازه هاي مختلف ، براي كودكان ، بزرگسالان و همچنين دوچرخه هايي براي كودكاني كه به درستي نمي توانند سوار دوچرخه شوند با چرخ هاي كناري فراهم شده است . البته روزهاي خاصي معين مي شود كه دوچرخه كرايه داده نمي شود كه افراد بتوانند با دوچرخه هاي شخصي وارد محيط آموزش ترافيك شوند.  در كنار اين امكانات سرپرستي وجود دارد كه عبور و مرور كودكان را در مسيرها نظارت مي كند و به آنها در جهت آموزش ترافيك تذكرات لازم را مي دهد.
 
ابتكار ديگري كه در اين پارك ها صورت مي گيرد محوطه كوچكي در مقياس بسيار ريزتر از پارك هاي آموزش ترافيك به صورت يك شهر مينياتوري ماكت سازي مي شود به همراه وسيله نقليه هاي اسباب بازي كه در امر آموزش ترافيك از اين مورد استفاده مي كنند .
 
در جايي ديگر وسايل بازي ميله يي را به جهت اينكه اينگونه پارك ها،پارك هاي ترافيكي هستند، شبيه لوكوموتيو، ماشين و ديگر علايم ترافيكي مي سازند كه در محوطه شني براي بازي بچه ها قرار دارد. ورود والدين به اين پارك ها آزاد است و به والدين اين امكان داده مي شود كه بتوانند از نزديك با آموزش كودكانشان آشنا شوند. كارتهايي جهت ثبت نام بچه هايشان به كلاس هاي آموزش ترافيك تشويق مي كنند.

اهداف و برنامه ها
 
-آموزش فرهنگ ترافیک به کودکان ، کودکان را باید از سن سه سالگی به تدریج با ترافیک شهری آشنا کرد.
 
-در این پارک ها محیط و شبکه معابر شهری در ابعادی کوچکتر ولی با تجهیزاتی مشابه آن شبیه سازی می گردد. و کودکان با راهنمایی و هدایت و بیان و همچنین با استفاده از تجهیزات آموزشی با محیطی مشابه شبکه معابر شهری و مقررات راهنمایی و رانندگی آشنا می گردند.
 
 -این آموزش ها توسط کارشناسان زبده بصورت تئوری ( با نشان دادن ویدئو های آموزشی ، نکات ایمنی،نشان دادن تابلو های راهنمایی و رانندگی) و عملی (تابلوها و علائم ، خط کشی ، عبور از خط عابر پیاده ، پل هوایی ، چراغ های فرماندهی و تقاطعات آشنا با خودروهای شارژی و دوچرخه ها)
 
 -فراهم نمودن یک فرهنگ پویایی ترافیک در منطقه بتواند نقش خود را با بالاترین کیفیت و با استفاده از تاکتیک های اموزشی نوین به بهترین شکل ممکن ایفا نماید به همین منظور  تمام مدارس و مراکز آموزشی و کودکان را تحت آموزش قرار داده است
 
 -برنامه ریزی برای ارتقای سطح فر هنگ ترافیک و افزایش سطح آگاهی
 
-آموزش به والدین در کنار کودکان در جهت تحقق اهداف پارک می باشد.
 
-در ایام تعطیلات بهاره و تابستانه ی مدارس و آموزشگاه ها ، پارک های ترافیک فعال بوده و بستری فراهم میشود تادانش آموزان و هنرجویان به همراه خانواده از این پارک ها بازدید و در کنار فرا گیری آموزش های ترافیک ساعاتی شاد و مفرح را سپری نمایند .
 
آمار بازدید
دی ان ان